امضای تفاهم‌نامه همکاری‌های نفتی و گازی در حضور رؤسای‌ جمهوری ایران و قزاقستان

امضای تفاهم‌نامه همکاری‌های نفتی و گازی در حضور رؤسای‌ جمهوری ایران و قزاقستان

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شرکت ملی نفت ایران، بعدازظهر امروز (یکشنبه، ۲۹ خردادماه) کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور برگزار شد و پس از آن در حضور سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری، قاسم ژومارت توکایف، رئیس‌جمهوری قزاقستان و جواد اوجی، وزیر نفت، تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک ایران و قزاقستان در حوزه نفت و گاز بین محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و مدیرعامل شرکت کازمونای گاز قزاقستان امضا شد.

ایران و قزاقستان دو کشور صاحب‌نام و مطرح در حوزه نفت هستند که پیش‌بینی می‌شود این تفاهم‌نامه که در بندهای آن به همکاری‌ در زمینه‌های مختلف اشاره شده است تبدیل به قراردادهای مهم برای استفاده از ظرفیت‌ها و توسعه همکاری‌ها شود.

رئیس‌جمهوری اسلامی ایران و همتای قزاقستانی وی سال گذشته در حاشیه اجلاس همکاری‌های شانگهای در تاجیکستان با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند و در این دیدار قرار شد همکاری‌های دوجانبه از جمله همکاری‌های ریلی و… افزایش یابد.

وزیر نفت نیز خردادماه امسال در حاشیه همایش انرژی باکو با بولات اخکولاکف، وزیر انرژی قزاقستان دیدار و رایزنی کرده بود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران نیز یکم خردادماه امسال با معاون نخست‌وزیر و وزیر تجارت و همگرایی کشور قزاقستان در زمینه ظرفیت‌های همکاری دو کشور در حوزه انرژی دیدار کرد.

خجسته‌مهر در حاشیه آن دیدار گفته بود: با توجه به تمایل کشور قزاقستان برای همکاری با صنعت نفت کشورمان، قرار است کارشناسان دو کشور زمینه‌های همکاری توسعه میدان‌های نفت سنگین، ال‌ان‌جی، سوآپ نفت و گاز و فرآورده نفتی و صدور خدمات فنی و مهندسی را بررسی کنند و نتیجه مذاکرات کارشناسان دو کشور سرانجام بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده به تفاهم‌نامه همکاری میان ایران و قزاقستان منجر خواهد شد.

بر اساس این گزارش، ۹ تفاهم‌نامه همکاری‌ مشترک میان ایران و قزاقستان در بخش‌های مختلف، امروز پس از برگزاری کمیسیون مشترک دو کشور در مجموعه فرهنگی – تاریخی سعدآباد امضا شد، همچنین در ابتدای آیین امضای اسناد همکاری دو کشور، رئیسی و توکایف بیانیه مشترک دو کشور را نیز امضا کردند.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *