تفاهم‌نامه توسعه یکپارچه میدان مشترک نفتی آزادگان امضا می‌شود

تفاهم‌نامه توسعه یکپارچه میدان مشترک نفتی آزادگان امضا می‌شود

به نقل از شرکت ملی نفت ایران، محسن خجسته‌مهر در این باره گفت: در نشست بررسی و هم‌اندیشی سازوکار اجرایی مشارکت‌ بانک‌ها در مگاپروژه توسعه یکپارچه میدان آزادگان، ابعاد فنی، مالی و حقوقی این طرح تشریح و از سوی مدیران بانک‌ها نیز مسائل مختلف مورد پرسش قرار گرفت و توضیحات تکمیلی برای آن ارائه شد.

وی با اشاره به حضور وزیر نفت در این نشست افزود: وزیر نفت با حضور در این نشست، بر حمایت تمام قد وزارت نفت از حضور و سرمایه‌گذاری بانک‌ها در طرح‌های توسعه‌ای اشاره و بر تسهیل زمینه‌ها برای افزایش مشارکت بانک‌ها و شرکت‌های ایرانی تأکید کرد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به ویژگی‌های میدان آزادگان تصریح کرد: این میدان مشترک با مساحت ۱۵۰۰ کیلومترمربع در ۸۰ کیلومتری غرب شهر اهواز واقع شده و میزان نفت درجای آن حدود ۳۲ میلیارد بشکه نفت برآورد می‌شود، همچنین ظرفیت تولید فعلی این میدان هم‌اکنون ۱۹۰ هزار بشکه در روز است.

خجسته‌مهر اظهار کرد: ذی‌نفعان مهم این طرح علاوه بر شرکت‌های اکتشاف و تولید منتخب، شرکت‌های سرمایه‌گذار، بانک‌ها و پتروشیمی‌ها شامل دیگر مجموعه‌ها از جمله شرکت مشاور مادر به‌عنوان مسئول پیوستگی مطالعات و تهیه برنامه جامع توسعه میدان، تأمین‌کنندگان دکل‌های حفاری، سازندگان داخلی کالاها و تجهیزات و شرکت‌های فناور برای انجام مطالعات فناورانه و دانش‌بنیان مورد نیاز انجام طرح‌های فناورانه مانند افزایش ضریب بازیافت است.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه  سرمایه‌گذاری ۷ میلیارد دلاری برای توسعه میدان مشترک نفتی آزادگان با هدف رسیدن به تولید ۵۷۰ هزار بشکه نفت در روز پیش‌بینی شده است، تأکید کرد: بانک‌های مهم کشور و شرکت‌های اکتشاف و تولید در این طرح سهامدار می‌شوند و بخشی از سهام این طرح نیز به مردم واگذار خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به جذابیت‌های این طرح برای سرمایه‌گذاران گفت: پیش‌بینی می‌شود ظرف دو سال پروژه به بهره‌برداری اولیه و آغاز بازگشت سرمایه خواهد رسید.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *